Gramatyka jest zawsze projektem

Ludzka gramatyka jest zawsze projektem. Nie znaczy to, że książki czy kursy mają się nie kończyć, lub pozostawać niesfinalizowane.

 

WIKTOR JASSEM CYTUJE PAULA POSTALA:

Gramatyki mają wyraz w ludzkich systemach neuronalnych i przynoszą domyślną wiedzę o definiowanym przez się języku. Gramatyka jest więc analogiczna do programu komputerowego jako system formalny determinujący po części zachowanie systemu fizycznego.

 

NATURA I INFORMACJA

Neurofizjologia zaczęła w XX wieku stosować frazę przetwarzanie informacji, do struktur ludzkiego ciała.

 

Skutkiem ubocznym pozostaje duży nacisk na programowe podejście do człowieka, gdy nakierowanie na sprzężenie zwrotne może być lepsze, szczególnie dla języka. Językiem nie kierują opcje.

 

Nakierowanie zwrotne nie oznacza częstych testów, ocen, szukania czy udzielania opinii. Oznacza wzmacnianie wewnętrznych funkcji zapętlonych dla języka. Zapraszam do netlogu gramatycznego,
PRAKTYKI DLA UMYSŁU.

 

PROGRAM A SPRZĘŻENIE ZWROTNE

Ludzkie układy nerwowe operują informacją naturalną na zasadniczo dwa sposoby: w pętli otwartej i zamkniętej. Procesy otwarte przebiegają wedle instrukcji. Można je porównać do programów. Procesy zapętlone to sprzężenie zwrotne.

 

Wszystkie programy biologiczne zależą od sprzężenia, włącznie z DNA dla proteiny aktywnej. Natura ogranicza programy, gdyż żywe istoty muszą trwać w zmiennych ekosystemach. Nadmiar programu zagrażałby zdolności do reakcji i adaptacji; to dzieje się głównie poprzez zmianę zachowania własnego lub wpływów środowiska.

 

Organizm bez zdolności zapętlonej byłby martwy. Instynktem odnośnym dla zdolności do sprzężenia zwrotnego jest samozachowawczy.

 

Już przy funkcjach tak podstawowych, jak neuronów motorycznych podczas chodzenia, informacja z ciała jest zbierana w kręgosłupie w pule, a dalsza aktywność zależy od sprzężenia zwrotnego. Ze wzrostem złożoności funkcji wzrasta zależność od sprzężenia.

 

Dla mowy i języka, potrzeba sprzężenia jest zbliżona do naturalnej popędowej; sam wymóg sprzężenia zwrotnego nie jest jednak zasobem programowym.

 

Względem proporcji między programem a sprzężeniem w mowie, możemy porównać SPUNERYZMY. Przejęzyczenia są segmentalne i do takiego mniej więcej zakresu układ nerwowy pozwala na predeterminowane rutyny językowe.

 

NATURALNE SPRZĘŻENIE ZWROTNE

Sprzężenie naturalne jest biologiczną i psychologiczną zdolnością do interakcji w pętli zamkniętej. Wiele pozostaje tu potencjałem do działania, a przebieg czynności nie jest z góry określony.

 

Jakiś zakres sprzężenia zawsze musi mieć miejsce wewnątrz organizmu, zanim zachowanie środowiskowe staje się możliwe.

 

Specyficzność neuronalna wyklucza sukces w zewnętrznym kierowaniu ludzkimi procesami wewnętrznymi. Sukces nie powoduje utraty informacji, wewnętrznego zakłócenia, czy szkody.

 

CZYM JEST GRAMATYKA?

Gramatyka naturalna jest zbiorem regularności reprezentatywnych dla języka naturalnego. Reprezentatywna regularność jest zdolna skutkować standardowym, poprawnym językowym zastosowaniem.

 

Zupełna świadomość procesów wewnętrznych przyniosłaby redundancję; wiedza gramatyczna jest jednak przyswajalna jedynie kognitywnie, to znaczy, wymaga osoby medycznie przytomnej.

 

Ludzka zdolność gramatyczna używa kognitywnych zmiennych. Także osoby o dużej wiedzy pisanych czy mówionych reguł języka, nie stosują ich zawartości formalnej podczas pisania, a już szczególnie mówienia.

 

Program jest określony od początku do końca, natomiast język naturalny jest niefinitywny. Nie da się skalkulować wszystkich możliwych form i struktur językowych; nie ma też programu genetycznego do produkcji literatury.

 

Gramatyka naturalna nie jest analogiczna do programu komputera.
🙂

*****

LINK: READ THIS IN AMERICAN ENGLISH

Zapraszam do komentowania

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s