Moja droga głowa

Moja droga głowa nie zadaje mi bólu. To jeden z powodów dla których dosłownie ją kocham i nie zamieniłabym na nic we wszechświecie czy wieloświecie całym, i czymkolwiek nadeń.

 

Powinnam pisać, „moja droga Głowa…” ?

 

Niektórzy powiedzą, że duża litera to dla respektu. Pisze się „Królowa” i „Przewodniczący”.
Moja głowa ma całe moje właściwe poważanie.

 

Cóż, ale wtedy trzeba by szanować Nazistów i Dżihad, ktokolwiek zna podstawę rozumową dla frazy „the Queen’s English”: język nie przynależy z królewskimi zainteresowaniami, według oficjalnej witryny.

 

Elizabeth II official website; click to enlarge.

 

Miłośniczka zwierząt od dzieciństwa, Królowa zachowuje wysokiego znawstwa zainteresowanie końmi. Inne zainteresowania obejmują wiejskie spacery oraz pracę nad jej labradorami, które hodowane są w Sandringham. Mniej znanym zainteresowaniem są ludowe tańce szkockie.

 

Owa oficjalna nota absolutnie zasługuje na zaufanie, jak musiałam doświadczać przez 2 i pół roku pobytu w Anglii, gdzie środowisko było kształtowane przez rojalizm.

 

Ażeby powrócić do myśli właściwej, jest w stosowaniu dużych liter zauważalna jednostkowość.

 

Kwestia, czy jest coś takiego jak BOSKIE PRAWO KRÓLÓW, w tej książce nie jest rozstrzygana. Okazała się zbyt trudną.

 

Iż głową narodowej egzekutywy winna być osoba o wzniosłym charakterze, było wyraźnym i niekwestionowanym; iż nikt jedynie Bóstwo byłoby w stanie wybrać ową głowę bezbłędnie, było wyraźnym i niekwestionowanym także; iż Bóstwo powinno dokonywać owego wyboru, podobnie, było wyraźnym i niekwestionowanym; a dalej, jak się twierdzi, iż to On wyboru dokonuje, było dedukcją nieuniknioną.

 

To znaczy, do czasu aż autor tej książki napotkał Pompadour i LADY CASTLEMAINE, oraz parę jeszcze takowych wykonawczych głów. Dopasowanie ich do owego ogólnego planu okazało się tak trudnym, iż uznano, że w tej książce lepiej inny kurs przyjąć (bo się musi ukazać jesienią), a potem iść w szkoły i sprawę w innej książce decydować. Jest to oczywiście rzecz o której rozstrzygnąć trzeba, a nie będę mieć nic szczególnego do roboty i tak, nadchodzącej zimy. 😉

 

Mark Twain miał cudowne poczucie humoru. 🙂
JANKES Z CONNECTICUT, MARKA TWAINA

 

Pisanie dużą literą ― głów państw czy rad, bądź podmiotów fraz czy zdań podrzędnych ― zależy od relewancji.

 

Z dużej litery Prezydent to ten obecnie urzędujący.
Z dużej litery Królowa to obecna monarchini.

 

Możemy jednak zapisać the American president lub the English queen, jeżeli uwaga jest na kraj. Powiedzmy, porównujemy zwyczaje głów państw na spotkaniach na szczycie, w biegu historii.

 

Głowy mają pewien potencjał do oderwania. Na stanowisku jest jedna osoba, a potem, inna osoba jest na tym samym stanowisku.

 

Sprawa ma się oczywiście inaczej z głowami ludzkich ciał, gdzie zdolność do oderwania się jest dramatycznie niższa, co do zachowania funkcji i jakości życia.

 

Takowoż, to moja droga głowa nie zadaje mi bólu.
Relewancji zaznaczać nie trzeba, ze względu na jej oczywistość.

 

Także dzięki temu walorowi mojej drogiej głowy, mogę oferować swoje tłumaczenie „Zdrowego rozsądku” Tomasza Paine. Zapraszam. 🙂
ZDROWY ROZSĄDEK TOMASZA PAINE PO POLSKU, DOSTĘP DARMOWY

*****

LINK: READ THIS IN AMERICAN ENGLISH

Zapraszam do komentowania

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s