Ni mężczyzn, kobiet, dzieci, ni domów, z tym plackiem

William Jones

William Jones uczył się greki, łaciny, perskiego, arabskiego, hebrajskiego i podstaw chińszczyzny, mówi WIKIPEDIA sumując, iż znał 13 języków dogłębnie, a kolejnych 28 przyzwoicie; ogółem jakichś 41 języków.

 

Pan Jones napisał JĘZYK SANSKRYCKI, mówiąc jak to GREKA i ŁACINA miały wspólne korzenie z SANSKRYTEM, musiał więc istnieć język proto-indo-europejski.

 

Ów PIE, w skrócie jak angielskie ciastko, miał zapoczątkować języki europejskie, jak angielski czy polski.

 

Czy jest takie rdzenne słownictwo PIE? Przyzwoita znajomość języka powinna obejmować słówka jak kobieta, mężczyzna, dziecko, oraz dom.

 

Porównajmy te słówka w łacinie, grece, angielskim, rosyjskim, polskim, niemieckim, francuskim, oraz sanskrycie.

 

KOBIETA

Łacina: FEMINA; greka: GYNE; angielski: WOMAN; rosyjski: ŻENSZCZYNA; polski: KOBIETA; niemiecki: WEIB; francuski: FEMME; sanskryt: NARI.

 

MĘŻCZYZNA

Łacina: VIR; greka: ANDROS; angielski: MAN; rosyjski: MUŻCZINA; polski: MĘŻCZYZNA; niemiecki: MANN; francuski: HOMME; sanskryt: NARO.

 

Nie znam sanskrytu. Mogę tylko porównać źródła. Morfem MAN, cytowany przez zwolenników PIE, jednak odnosi się do myślenia, a nie płci, podczas gdy powszechnie wiadomo, że męskość nie jest synonimem myślicielstwa. 😉

 

DZIECKO

Łacina: PUTILLUS; greka: PAIS; CHILD; rosyjski: RIEBIENOK; polski: DZIECKO; niemiecki: KIND; Francuski: ENFANT; sanskryt: SUTAH.

 

Sanskryt powstał w warunkach SZTYWNEGO PODZIAŁU KLASOWEGO, co do statusu oraz przodków, mówi Wikipedia.

 

Wygląda na to, że nawet słówka określające dzieci mogły zostać zróżnicowane dla względów spadkowych i „dzieci mężczyzn” nie były sutah; nazywano je NAPRAJA.

 

Nie moglibyśmy więc powiedzieć, poszukajmy z PIE wspólnych korzeni, bo to była taka piękna kultura.

 

DOM

Łacina: DOMUS; greka: DO; angielski: HOUSE; rosyjski: DOM; polski: DOM; niemiecki: HAUS; francuski: MAISON; sanskryt: VASATI.

 

Vir czy andros, child czy riebienok, woman czy kobieta ― słowa te nie są podobne, a stanowią owo podstawowe słownictwo, które rzadko kiedy się zmienia. To właśnie słownictwo porównuje się przy grupowaniu języków.

 

Polski i rosyjski mogłyby tworzyć jedną grupę. Porównajmy słówka MUŻCZINA oraz MĘŻCZYZNA.

 

Nie ma jednak większego sensu wywodzić polski od rosyjskiego, czy rosyjski od polskiego. Porównajmy RIEBIENOK oraz DZIECKO, czy ŻENSZCZINA oraz KOBIETA.

 

Językowe grupy funkcjonują lepiej niż rodziny. „Rodziny” derywują języki, jeden od drugiego.

 

DLACZEGO DERYWOWAĆ OD SANSKRYTU, JEŻELI SANSKRYT SAM MÓGŁ BYĆ POD WPŁYWEM?

PROTO-JĘZYKI to teoretyczne konstrukty. Biorąc rosyjskie i polskie słówka na dzieci, aby mieć formę słowną jako poprzedzającą zarówno dziecko jak riebienok, musielibyśmy właściwie stworzyć czy też wymyślić „proto-słówko”.

 

Nawet jak byśmy utworzyli formę jak *dieriebko, nie dowodziłaby, że istniało takie słówko. Szczerze, nie jest to prawdopodobne.

 

Dalej, języki nie rozwijają się w izolacji, gdzie jest handlowy lub inny kontakt, a MARKO POLO najpewniej nie był pierwszym gościem na Dalekim Wschodzie.

 

Pomyślmy, jest język A. Przybywają jacyś ludzie i przyswajają sobie gramatykę dla czasowników, z języka A, całkowicie. Nie odnoszą się jednak do języka A względem wszystkiego. Od jakiegoś już czasu mają swój język, B.

 

Dalej, ludzie używający B robią postęp; zaczynają tworzyć nowe słowa. Język A zaczyna adoptować od języka B.

Jeżeli znajdujemy jakąś frazę czy słowo w sanskrycie dzisiaj, nie znaczy to, że były tam od początku dziejów.

 

Przyzwoita praca lingwistyczna wymaga oryginalnych źródeł, na dowód. KAMIEŃ Z ROSETTY był zupełnie wyjątkowy.

 

Kamień miał jednak tylko STAROŻYTNY JĘZYK EGIPSKIGLIFY oraz pismo DEMOTYCZNE ― wraz ze STAROŻYTNĄ GREKĄ. Nie miał etymologii.

 

W innych słowach, dotąd najlepsze w ludzkiej historii źródło dowodowe dla językoznawstwa komparatywnego, Kamień z Rosetty pozwalał na translację, ale nie na derywację słów.

 

Nigdy nie było nawet czegoś jak Kamień z Rosetty, dla języków „indo-europejskich”.

 

DATOWANIE WĘGLEM C14

Kiedy to możliwe, źródła pisemne powinny być DATOWANE WĘGLEM C14. Nie ma metody filologicznej zdolnej potwierdzić oryginalność ponad dowodami. Pisma bywały kopiowane w Starożytności, Średniowieczu i potem, stylem odręcznym i pióra.

 

Nie ma uznanych dowodów C14 dla proto-indo-europejskiego. Badacze głoszący dowody lingwistyczne mogą się cieszyć jedynie marginalną akceptacją, ze względu na kiepską jakość danych.
WIKIPEDIA, HISTORIA BADAŃ PIE.

 

NAJSTARSZE NIE ZNACZY NAJMĄDRZEJSZE

Jaka mogłaby być rozumowa podstawa, dla budowy językowych form probabilistycznych? Językowo nie ma żadnej. Budowany maszynowo czy inaczej, kod nie jest językiem naturalnym.

 

Od strony psychologii języka, nie dzielę entuzjazmu czy fascynacji spekulatywnymi treściami antycznymi. Iloraz zawsze był i jest kwestią ludzkiej jednostki oraz edukacji, bądź uczenia się samodzielnie. Ludzie i języki nie byli lepiej intelektualnie ukształtowani w czasach starożytnych.

 

Wedle stanowisk ewolucyjnych, języki mogły się były pojawiać na Ziemi niezależnie, skutkiem rozwoju kognitywnego człowieka. W procesie tym dzielono się wiedzą językową.

 

Podobieństwa formy jak domus, do, oraz dom, czy house i Haus, charakteryzują postęp urbanistyczny i podobne; nie decydują o grupowaniu językowym.

 

Jednak zwolennicy proto-indo-europejskiej „rodziny” zabrali się także za tworzenie PROTO-INDO-EUROPEJSKIEJ RELIGII. Nie ma wspólnego rdzenia PIE dla wszystkich tu słów nazywających naszą rodzimą planetę, Ziemię, oraz życie na niej.

 

ZIEMIA

Łacina: TERRA lub TELLUS; greka: GAIA lub AIA; angielski: EARTH; rosyjski: ZIEMLIA; polski: ZIEMIA; niemiecki: ERDE; francuski: TERRE; sanskryt: VASUDHA.

 

ŻYCIE

Łacina: VITA; greka: BIOS; angielski: LIFE; rosyjski: ŻIZN; polski: ŻYCIE; niemiecki: LEBEN; francuski: VIE; sanskryt: ASAVAH.

 

Wygląda na to, że było całkiem sobie ciastko, w czasach pana Jonesa, a był nim ZARZĄD PRZEZ KOMPANIĘ INDYJSKĄ. Indyjska era kolonialna zaczęła się około roku 1500, i było sporo rywalizacji.

 

KOSMOS 1999 pokazywałby czytanie proto-sanskrytu jak należy… 😉

 

Moje YouTube: CZYTANIE PROTO-SANSKRYTU
HOLOKAUST w wideo klipie nie jest Holokaustem z II Wojny.

*****

LINK: READ THIS IN AMERICAN ENGLISH

Zapraszam do komentowania

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s